Czy można jeść miód w ciąży?

Czy można jeść miód w ciąży?

Miód posiada szereg właściwości zdrowotnych. Z drugiej strony wysoka zawartość cukrów prostych sprawia, że nie każdy może spożywać go w większych ilościach. A co z kobietami w ciąży? Czy w tym wyjątkowym stanie ważniejsze jest pozytywne działanie produktów pszczelich, czy raczej ryzyko związane z ich jedzeniem?

Czy miód w czasie ciąży jest bezpieczny?

Przede wszystkim rozwiejmy podstawową wątpliwość: miód nie szkodzi zdrowym kobietom ciężarnym, podobnie jak nie szkodzi żadnym zdrowym osobom (czytaj też Czy miód jest zdrowy?). Spożywanie go w racjonalnych ilościach umożliwia skorzystanie z jego prozdrowotnych właściwości bez ryzyka zaszkodzenia rozwijającemu się dziecku.
Sytuacja ma się inaczej w przypadku ciąży problematycznej. I tak kobiety zmagające się z cukrzycą ciążową do słodzenia potraw zdecydowanie powinny sięgać raczej ksylitol czy erytrytol, ograniczając miód a całkowicie eliminując cukier.
Miodu nie należy podawać niemowlętom z uwagi na możliwą zawartość przeniesionych z gleby przetrwalników bakterii produkującej toksyny jadu kiełbasianego. Niewykształcony układ pokarmowy dziecka poniżej 1 roku życia może sobie z nimi nie poradzić, jednak przetrwalników jest na tyle mało, że dorosły organizm – także organizm kobiety ciężarnej – nie ma najmniejszych problemów z ich neutralizacją, zatem miód spożywany w ciąży nie szkodzi dziecku.

Miód w ciąży – na co pomaga?

Miód stanowi źródło cennych substancji odżywczych, odpowiednich do uzupełniania niedoborów żywieniowych i wspomagających organizm w walce z różnymi chorobami. Kobiety ciężarne mogą nawet łagodzić z jego pomocą kilka najczęstszych i bardzo uciążliwych przypadłości związanych z tym wyjątkowym stanem.
Picie wody z miodem w ciąży okazuje się świetnym remedium na poranne mdłości, zgagę, refluks i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Łagodzi on podrażnienia błony śluzowej i ułatwia przenikanie substancji odżywczych do krwioobiegu. Należy przy tym pamiętać, że już w 40°C miód traci swoje właściwości, więc należy rozmieszać go w wodzie o temperaturze pokojowej.
Niektóre miody, zwłaszcza miód rzepakowy i lipowy, spożywane regularnie obniżają ciśnienie krwi. Jest to bardzo istotne dla kobiet z nadciśnieniem planujących potomstwo, jak i dla tych, u których problem pojawił się dopiero w trakcie ciąży. Ponieważ większość syntetycznych leków jest w tym okresie życia niewskazana, miód stanowić może jedyne rozwiązanie w sytuacji problemów z ciśnieniem. Dodatkowo wzmacnia on układ krwionośny, znacznie bardziej obciążony koniecznością pracy za dwoje.
Wiele kobiet ciężarnych cierpi z powodu hemoroidów. Pojawiają się one na skutek dodatkowego obciążenia dna miednicy oraz upośledzenia przepływu krwi, jak również na skutek ogólnego osłabienia ścian naczyń krwionośnych. W tym przypadku pomoże zarówno spożywanie miodu, jak i okłady stosowane zewnętrznie.
Jeśli chodzi o walkę z przeziębieniem w ciąży, miód jest idealnym naturalnym lekiem. Mikstura z mlekiem i masłem lub z imbirem i syropem sosnowym postawi na nogi zakatarzoną przyszłą mamę, zaś mieszanka miodu z kisielem z gotowanego siemienia lnianego ukoi ból gardła i złagodzi kaszel. Miód lipowy pomoże pozbyć się gorączki.
Szklanka mleka z miodem wypita na wieczór pozwoli spokojnie zasnąć, ukoi nerwy i pozwoli się zrelaksować, a zdrowy sen to sprzymierzeniec zarówno dziecka, jak i mamy. (czytaj więcej o: leczeniu przeziębienia naturalnymi sposobami)

Jaki miód jeść w ciąży?

W ciąży najlepiej wybierać miody jasne i delikatne. Poszczególne gatunki sprawdzą się w zmaganiach z różnymi dolegliwościami.

Miód rzepakowy złagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wzmocni naczynia krwionośne i serce.

Miód lipowy w ciąży podniesie odporność, pomoże w walce z gorączką i chorobami układu oddechowego, a także układu moczowego.

Miód akacjowy unormuje trawienie i podziała uspokajająco.

Miód gryczany w ciąży jest z kolei ceniony ze względu na wysoką zawartość żelaza.
Nie ma żadnych przeciwwskazań dla spożywania któregokolwiek gatunku miodu w ciąży. Ważne, aby robić to z umiarem, pamiętając o wysokiej zawartości fruktozy, ale też by nie popadać w skrajności – przyszłym mamom także należy się odrobina przyjemności, zwłaszcza jeśli nie zaszkodzi ona dziecku.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zaletach miodu i jego zastosowaniach, przeczytajcie nasz artykuł Czym zastąpić słodycze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *