Błyskawiczna cytrynówka z imbirem i miodem

Szukając sposobu na szare zimowe popołudnia odkryłam sposób na zamknięcie promieni słońca w butelce. Cytrynówka z imbirem i miodem nie tylko ma piękny, rozweselający kolor, ale również przyjemnie rozgrzewa. A witaminy zawarte w składnikach podkręcają odporność i pomagają na początkowe objawy przeziębienia. Prozdrowotne właściwości miodu można wykorzystać również w nalewce;)

Składniki:

 • Cytryny – 6 sztuk
 • Miód – pół szklanki
 • Imbir – kawałek ok. 5 cm
 • Spirytus – 500 ml
 • Woda – 500 ml

Potrzebne narzędzia:

 • Słoiki – dwie sztuki
 • Garnuszek
 • Sitko
 1. Imbir obieramy i trzemy na tarce o małych oczkach.
 2. Sparzone cytryny ostrożnie obieramy z żółtej skórki, którą umieszczamy w słoiku. Uważamy, żeby do słoika nie trafiła gorzka, biała warstwa.
 3. Zalej skórki spirytusem wymieszanym z około 100 ml wody. Zakręć słoik i nim zamieszaj.
 4. Cytryny obierz z białej warstwy i podziel na cząstki. Razem z utartymi imbirem umieść je w drugim słoiku.
 5. W garnuszku podgrzej pozostałą wodę i rozpuść w niej miód (uważaj, żeby nie zagotować wody – w wysokiej temperaturze miód traci swoje zdrowotne właściwości). Zalej cytryny i imbir powstałą mieszanką, poczekaj aż trochę wystygnie i zakręć słoik.
 6. Zawartość słoików niech się maceruje przez 48 godzin w ciepłym, zacienionym miejscu. Potrząsaj nimi co jakiś czas, żeby zawartość się dobrze wymieszała.
 7. Odcedź spirytus ze skórek. Do spirytusu, używając sitka o drobnych oczkach, przelej zawartość słoika z cytrynami i imbirem. Wymieszaj i przelej do czystego słoika.
 8. Gotową cytrynówkę przechowaj w lodówce przez kolejne 48 godzin, żeby smaki się połączyły.

I gotowe. Po zaledwie czterech dniach mamy pyszną, słodko-kwaśną cytrynówkę na miodzie. A odcedzone cytryny z imbirem możemy przechować w lodówce i stosować jako idealny dodatek do rozgrzewających herbat, np. używanych jako naturalne sposoby na przeziębienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *