Czy miód dostępny na półce w supermarkecie to prawdziwy miód? Dlaczego się nie krystalizuje? Ile jest zatem miodu w miodzie?
Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie miodu prosto od pszczelarza. Pszczelarza, którego znamy, któremu ufamy, który pszczoły zna od podszewki, a pozyskiwanie miodu jest jego życiową pasją. Niestety, tylko nieliczni mają szczęście znać takiego pszczelarza. Pozostali muszą mieć wiedzę. Inaczej kupią fałszywy miód i nawet się o tym nie dowiedzą.
Zimą oraz w okresie przedwiosennym raczej nie dostaniemy płynnego miodu. Prawdziwy miód będzie mniej lub bardziej skrystalizowany, w zależności od rodzaju. Niektórzy uważają, że skrystalizowany miód jest gorszy. Nic bardziej mylnego, miód podczas procesu krystalizacji nie traci swoich cennych właściwości. A więc miód, który jest płynny, a nabyliśmy go zimą, prawdopodobnie jest fałszywy lub został…przegrzany. I to jest już duży minus, skoro miód był podgrzany, to stracił swoje cenne właściwości. W tym artykule sprawdzisz zaś, czy: Miód może się zepsuć?
Warto zwrócić uwagę na to co jest napisane na etykiecie. Powinno być na niej imię i nazwisko pszczelarza, adres pasieki. Na miodach w sklepach wielkopowierzchniowych znajdziemy informację o producencie oraz o tym skąd pochodzi miód. I tu ważne, by miód był polski. Wymieszane miody nie są dobrym wyborem. Unikajmy zatem produktów z napisem „mieszanka”. Nigdy nie wiemy, co znajdziemy w środku i czy miód spoza Unii Europejskiej wymieszany z miodem z innego państwa jest jeszcze miodem.
Przeczytaj też czym różnią się miody wielokwiatowe od monokulturowych.