Sok z rokitnika – bomba witaminowa

Rokitnik jest krzewem należącym do rodziny oliwkowatych. Roślina rośnie w Europie i Azji. W Polsce naturalnie występuje u wybrzeży Bałtyku i objęta jest ochroną gatunkową. Jest też powszechnie uprawiana poza tymi obszarami. Jej małe, pomarańczowe owoce, liście i nasiona już wieki temu wykorzystywane były w medycynie ludowej. Sprawdź, jak zrobić sok z rokitnika, jakie ma właściwości i dlaczego warto go pić.

Właściwości rokitnika

Owoce z rokitnika są bogate w witaminę C, której jest nawet ok. 1000 mg w 100 g produktu, również mają witaminę A, C, E i witaminy z grupy B. W ich miąższu, tak jak i w nasionach zawarte są oleje — tokoferole, flawonoidy, kwasy tłuszczowe, sterole i karotenoidy, a także karotenoidy, garbniki, przeciwutleniacze i pierwiastki mineralne.
Rokitnik znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, farmakologii, a nawet kosmetologii. Poza sokiem z owoców wykorzystuje się również nasiona i liście. Z liści rokitnika zaparza się herbatę, która charakteryzuje się przyjemnym, cierpkawym smakiem i obfituje w cenne pierwiastki m.in. żelazo, miedź, mangan, krzem, potas i bor, a także witaminę A, C, E i witaminy z grupy B. Zawierają w swoim składzie także kwasy omega 3 i 6, oraz inne kwasy i związki polifenole, kwercetyny, serotoniny – wzmacniające odporność, pomagające regulować hormony i pomocne w leczeniu dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Sok z rokitnika — na co pomaga?

Sok rokitnikowy ze względu na bogactwo witamin i minerałów wzmacnia ogólną witalność, pozytywnie wpływa na układ immunologiczny i pomaga uzupełnić ewentualne niedobory. Dzięki temu organizm może lepiej bronić się przed różnego rodzaju infekcjami i chorobami. Przyspiesza gojenie się siniaków, stłuczeń i ran, zapobiega też krwawieniu dziąseł. Polecany jest również w przypadku dolegliwości autoimmunologicznych jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Wysoka zawartość antyutleniaczy przeciwdziała skutkom stresu oksydacyjnego – wolne rodniki zostają neutralizowane.
Sok z rokitnika wykazuje również pozytywne działanie na układ krwionośny – wzmacnia, uelastycznia i uszczelnia naczynia krwionośne. Flawonoidy przyczyniają się do lepszego krążenia krwi, a żelazo wspiera powstawanie czerwonych krwinek. Zawarte w soku i nasionach oleje także są pomocne w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Pijąc rokitnikowy sok, obniża się cholesterol – podnosi fakcję HDL i obniża poziom LDL. Ponadto w soku zawarte są fitosterole, które poprawiają metabolizm glukozy we krwi.

Kiedy zbierać rokitnik i jak przyrządzić?

Zbiór rokitnika powinien odbywać się pod koniec lata lub na początku jesieni. Dojrzałe owoce mają intensywny kolor, są miękkie i łatwo odchodzą od gałązek. Ich cierpki, kwaśny smak po przymrozkach lub przemrożeniu w zamrażalce staje się słodszy. Można je wykorzystać, by zrobić soki, dżemy, konfitury i galaretki. To też ciekawy dodatek do dań wytrawnych – mięs i serów. Syrop z rokitnika doskonale nadaje się do lodów i napojów. Sok dodaje się do herbaty, pamiętając o tym, by wcześniej ją przestudzić. Rokitnik sprawdza się również jako składnik nalewek alkoholowych.

Jak zrobić sok rokitnikowy?

Żeby zrobić syrop z rokitnika, wystarczą trzy składniki: dojrzałe, przemrożone wcześniej owoce – 1 kg i taka sama proporcja cukru oraz pół litra wody. Rokitniki należy wyczyścić, pozbawić gałązek i umieścić w garnku zasypując cukrem. Można je wcześniej trochę pozgniatać, by łatwiej puszczały sok. Po około 8 godzinach mieszankę wstawić na mały ogień i gotować przez pół godziny, mieszając, by się nie przypaliła. Po tym czasie przecedzić sok przez gazę lub sitko i wlać do czystych słoików lub butelek, które można pasteryzować, by przedłużyć ich termin przydatności.

Sok z rokitnika w ciąży

Ze względu na bogate wartości odżywcze sok z rokitnika polecany jest również w okresie ciąży. Rokitnik uważany jest za bezpieczną roślinę. Nie ma przeciwwskazań do jego zażywania przez kobiety ciężarne. Jednak należy zachować umiar. Wszelkie niepewności powinny być konsultowane z lekarzem. Odpowiednie dawkowanie również najlepiej ustalić ze specjalistą.

Rokitnik – przeciwwskazania

Większość osób dorosłych może bezpiecznie korzystać z tej cennej rośliny. Sok z rokitnika dla dzieci to również dobry wybór. Szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia. Osoby cierpiące na stany zapalne wątroby i trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego i kamicę żółciową nie powinny spożywać produktu, ponieważ zawiera szczawiany.

Gdzie kupić rokitnik?

Osoby, które nie uprawiają rokitnika, mogą kupić owoce u lokalnych rolników lub nabyć gotowy sok w sklepach zielarskich, aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Duży wybór produktów z tej kategorii dostępny jest oczywiście również w internecie. Cena soku z rokitnika zaczyna się od około 18 zł za pół litra specjału.

Olej rokitnikowy jak stosować?

Poza sokiem warto również poznać olej rokitnikowy, który wykorzystywany jest w suplementach diety, ale też kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. Można pić go w nierafinowanej formie – wystarczy kilka kropel spożyć przed posiłkiem lub wykorzystać jako dodatek do soków, grillowanych warzy, sałatek czy pieczywa. Jest w nim niemal 200 składników aktywnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *