Rumianek — właściwości i zastosowanie

Rumianek — właściwości i zastosowanie

Można go spotkać na łąkach i polach, porasta ugory i pobocza – rumianek, czyli Matricaria chamomilla to roślina z rodziny astrowatych powszechnie występująca dziko w Europie, jak i niektórych miejscach Azji, Australii i Ameryki Północnej. Ze względu na właściwości prozdrowotne i kosmetyczne rumianek uprawiany jest również na plantacjach. Z jego walorów korzystano już wieki temu, a i dziś chętnie po niego sięgamy. Sprawdź, jak można wykorzystać ten chwast, jakie zastosowanie znajduje w ziołolecznictwie, a jakie w kosmetyce.

Właściwości lecznicze rumianku

Rumianek jest bogaty w takie substancje jak m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, śluzy, fitosterole, garbniki, poliacetyleny, cholinę, gorycze, kumaryny, kwasy fenolowe, sole mineralne i witaminę C. To dzięki tym składnikom roślina znajduje zastosowanie jako środek łagodzący stany zapalne, przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy. Rumianek jest wykorzystywany do łagodzenia przeziębień. Można przyrządzać z niego płukanki do jamy ustnej i gardła, by uśmierzać ból. Służy również do inhalacji w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych przy infekcjach bakteryjnych lub wirusowych.

Herbatka z rumianku zalecana jest także przy dolegliwościach ze strony układu trawiennego. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i wspomaga wydzielanie żółci i soków trawiennych, a tym samym wspiera pracę przewodu pokarmowego. Dzięki niemu można pozbyć się wzdęć i bólu brzucha. Używany jest przy niestrawności i zgadze. Stosowany jest także m.in. przy łagodzeniu objawów kolki u niemowląt. Dzięki temu, że rumianek ma właściwości rozkurczowe, może łagodzić ból menstruacyjny.

Rumiankowe napary polecane są również jako łagodny naturalny środek pomagający zwalczać stany napięcia nerwowego.

Zastosowanie rumianku w kosmetyce

Ze względu na zawartość składników o działaniu przeciwzapalnym i kojącym, rumianek jest wykorzystywany w kosmetykach. Robione są z niego toniki, które łagodzą stany zapalne skóry. Preparaty tego typu polecane są przy przemywaniu twarzy ze zmianami trądzikowymi. Kremy z rumiankiem mają substancje nawilżające i rozjaśniające, dzięki nim można wyrównać koloryt cery. Wyciągi z rośliny są odpowiednie, by pielęgnować nimi delikatną skórę wokół oczu. Zmniejszają opuchliznę i sińce, a także dzięki właściwościom zmiękczającym wygładzają zmarszczki.

Wśród preparatów rumiankowych można znaleźć szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Myjąc głowę wcierkami z rumiankiem, pobudza się krążenie krwi i mobilizuje cebulki do wzrostu. Ekstrakt roślinny dobrze oczyszcza skalp. Rumiankowe płukanki polecane są do jasnych włosów – pogłębiają ich kolor, sprawiają, że zyskują złoty blask.

Rumianek używany jest również do produkcji środków do higieny intymnej. Łagodzi i koi podrażnienia, zachowując naturalne pH wrażliwych partii ciała. Działa antybakteryjnie i wspiera leczenie stanów zapalnych.

Rumianek z miodem

Rumianek z miodem

Doskonałym sposobem na to, żeby wzmocnić działanie rumianku i uzupełnić w dodatkowe substancje odżywcze jest połączenie naparu z miodem. Wystarczy zaparzyć kwiaty w gorącej wodzie, po 15 minutach odcedzić, wystudzić i dodać łyżkę dowolnego miodu. Na przeziębienie polecany jest miód lipowy. Napój działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Pomaga zwalczyć infekcję i poprawia ogólną witalność organizmu. Do przygotowania tego typu mikstury można użyć też suszonego rumianku lub sklepowej herbaty rumiankowej.

Rumianek z miodem to też dobre zestaw do zabiegów kosmetycznych. Pomoże nawilżyć i zregenerować naskórek na twarzy i zadbać o suche partie ciała. Działa odkażająco, łagodzi rany, pomaga zwalczać niedoskonałości cery i odżywia włosy.

Rumianek przeciwwskazania

Rumianek uważany jest za bezpieczną roślinę. Rumiankowe herbatki podawane są małym dzieciom. Jednak tak jak w przypadku innych ziół, również i z nim należy zachować rozsądny umiar. Istnieją pewne przeciwwskazania, które ograniczają zażywanie rumianku. Powinny go wykluczyć osoby, które są uczulone na gatunki astrowate. W przypadku reakcji alergicznej mogą wystąpić takie objawy jak wysypka, obrzęk czy problemy z oddychaniem. Również należy zachować ostrożność, łącząc rumianek z lekami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *