Jak zrobić miód pitny w domu?

Chcesz zaskoczyć gości napojem alkoholowym własnej produkcji lub podarować komuś w prezencie wyborny trunek? Poznaj sposób na to, jak zrobić miód pitny w domu. Popularny półtorak, trójniak, dwójniak, a może mieszanka ze spirytusem? Sposobów jest kilka, możesz przetestować je i wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Miód to specjał, z którego lubimy korzystać. Zachwyca ogromem właściwości odżywczych i smakiem. Odrobina słodkiego alkoholu uprzyjemni zimny wieczór.

Jak zrobić miód pitny półtorak?’

Sposób na to, jak zrobić miód pitny w domu znany jest w naszej kulturze od pokoleń. Popularny półtorak należy przygotować z brzeczki, czyli roztworu wodnego miodu. Niektóre szkoły zalecają gotowanie miodu i zbieranie szumowin, niestety proces ten sprawia, że traci on substancje odżywcze. Żeby zachował właściwości zdrowotne, nie może być podgrzewany do temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Brzeczka może być z dodatkiem ziół. Jedna część objętości miodu rozcieńczana jest połową objętości wody (1:0,5). Ten rodzaj miodu pitnego jest najtrudniejszy do uzyskania przez duże stężenie cukru w brzeczce – drożdże są na niego wrażliwe. Trunek nazywany jest miodem królewskim. Długo fermentuje i jest dojrzały do podania dopiero po około 8 latach.
Żeby go zrobić, należy przygotować roztwór drożdżowy przez rozpuszczenie i dokładne wymieszanie 10 g drożdży aktywnych w 37 stopniach Celsjusza i pozostawienie mieszanki na 15 minut. Następnie trzeba połączyć wodę z miodem, zachowując odpowiednie proporcje. Po przestudzeniu dodać roztwór drożdżowy, kwasek cytrynowy i pożywkę dla drożdży. Wlewamy brzeczkę do szklanego baniaka, zamykając go korkiem ze specjalną rurką fermentacyjną z wodą. Należy zostawić 1/5 pustej przestrzeni w razie, gdyby podczas fermentacji wytwarzała się piana. Tak przygotowany nastaw z brzeczką powinien być przechowywany w ciepłym miejscu. Optymalna temperatura to ok. 25 stopni Celsjusza. Co kilka dni można lekko zamieszać baniakiem z cieczą. Po 1,5-2 miesiącach trzeba zlać brzeczkę miodową do drugiego gąsiora, uważając, by nie natlenić nastawu i nie zmącić, i wciągnąć osadu. Co kilka miesięcy czynność przelewania do czystego baniaka należy powtarzać, aż nie wytrąci się osad martwych drożdży. Ciecz odstawia się w miejsce o temperaturze 15 stopni Celsjusza, by powoli dojrzewała.

Jak zrobić miód pitny trójniak?

Amatorzy trunków, którzy zastanawiają się, jak zrobić miód pitny, na który nie czeka się tak długo, jak na półtorak, muszą poznać przepis na trójniak. W przypadku tej odmiany alkoholu, na jedną miarę wody przypadają dwie miary miodu. Znając przepis na miód pitny półtorak, można analogicznie sporządzić trójniak, wystarczy zmienić proporcje, cała procedura przy produkcji jest taka sama. Napitek dojrzewa przez 12 miesięcy. Gotowy specjał zawiera ok. 10-14% alkoholu.

Przepis na miód pitny dwójniak

Jeszcze jednym pomysłem na to, jak zrobić miód pitny domowym sposobem jest tzw. dwójniak. Jest delikatniejszy od półtoraka i mniej słodki, ponieważ krócej fermentuje. Jego czas dojrzewania wynosi ok. 5 lat. Również w tym przypadku stosuje się standardowy przepis na miód pitny, ale tym razem zachowując proporcje wody do słodziwa 1:1.

Jak zrobić miód pitny ze spirytusem?

Niektórzy amatorzy słodkich trunków sprawdzają, jak zrobić miód pitny ze spirytusem i czy tego typu nalewka przypomina w smaku miody królewskie. Wystarczy wymieszać ze sobą wodę, naturalny miód i spirytus w tych samych proporcjach, by uzyskać miodówkę, która od razu jest gotowa do spożycia. Jednak każdy, kto próbował odmiany królewskiej, od razu pozna różnicę. Sięgając po przepis na miód pitny trójniak, dwójniak lub półtorak osiągnie się zupełnie inną jakość produktu, znacznie przyjemniejsze walory smakowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *