Jak postępować po użądleniu pszczoły, osy i szerszenia?

Jak postępować po użądleniu pszczoły, osy i szerszenia?

Ugryzienie osy lub pszczoły, nie mówić o szerszeniu, jest co prawda bolesne dla człowieka, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Zwłaszcza rodzice często wpadają w niepotrzebną panikę, gdy ich dziecko zostanie użądlone. Warto więc mieć na uwadze kilka wskazówek, które zminimalizują stres oraz ryzyko niebezpiecznych powikłań po wystąpieniu ewentualnej reakcji alergicznej.

Użądlenie osy u dziecka

Na początku niezwłocznie należy sprawdzić, czy nie są widoczne objawy alergii takie jak duszność, problemy z oddychaniem, gwałtownie pogarszające się samopoczucie. Jeśli nie wystąpiła reakcja alergiczna, można posmarować miejsce ukąszenia kwaśną substancją (octem lub sokiem z cytryny) lub preparatem na użądlenia i ukąszenia owadów. Jednym ze sposobów na zneutralizowanie opuchlizny będzie zrobienie zimnego okładu za pomocą kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Jeśli domowe sposoby nie są wystarczające, dobrze sięgnąć po maść histaminową.

Należy pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do pszczół ugryzienie osy i szerszenia nie wiąże się z pozostawieniem żądła w ciele człowieka. Prostym pytaniem, które warto sobie zadać, jest: Jak wygląda ugryzienie osy? Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tak błahymi sprawami, a mogą nam one pomóc rozpoznać potencjalną przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim po użądleniu osy na skórze pojawia się delikatna opuchlizna i zaczerwienienie. Na skórze widać również niewielką dziurkę powstałą po wbiciu żądła.
Często poruszaną kwestią jest także to, jak długo boli użądlenie osy. Całe szczęście dosyć krótko – zazwyczaj do kilku godzin. Owad nie zostawia także widocznego śladu na stałe. Niewielkie ukłucie jest niemal niezauważalne i znika ze skóry bardzo szybko.

Użądlenie pszczoły

Pszczoły to zwierzęta odgrywające istotną rolę w przyrodzie. Wielu specjalistów twierdzi, że mają wyjątkowo spokojne usposobienie, ale czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego więc atakują?
Owady te dobrowolnie nie wchodzą w kontakt z człowiekiem. Zbliżają się do niego, gdy widzą potencjalne zagrożenie dla swojego gniazda. Pszczoły mają przede wszystkim na względzie ochronę królowej. Nie zawahają się stanąć w jej obronie, nawet jeśli mają przez to stracić żądło. Jeśli nie będziesz wykonywał gwałtownych ruchów i prowokował pszczoły do ataku, pozostaniesz całkowicie bezpieczny. Użądlenie może być także zupełnie przypadkowe, na przykład w czasie spaceru boso po łące czy trawniku.

Co na użądlenie pszczoły? – domowe sposoby

W przypadku użądlenia pszczoły należy pamiętać o wyciągnięciu żądła, ponieważ może ono cały czas wydzielać jad. Można zrobić to w łatwy sposób, podważając je delikatnie za pomocą zdezynfekowanej igły lub szpilki. Oprócz tego warto skorzystać z porad wspomnianych przy radzeniu sobie z ugryzieniem osy: robienie zimnych okładów i neutralizowanie jadu za pomocą kwaśnych substancji. Opuchliznę po ugryzieniu pszczoły może zminimalizować także okład z przekrojonej na pół cebuli lub sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie.

Ugryzienie szerszenia

Szerszeń to najbardziej budzący grozę owad z rodziny osowatych. Czy strach przed nim jest rzeczywiście uzasadniony? Może zrobić poważną krzywdę człowiekowi? Użądlenie szerszenia pomimo towarzyszącemu bólowi nie zagraża życiu człowieka. Jego jad jest jednak bardziej toksyczny w porównaniu do osy i pszczoły. W przeciwieństwie do pozostałych osowatych szerszenie są wyjątkowo ciekawskimi owadami. Mogą częściej zbliżyć się do człowieka, nie atakują jednak bez powodu. Podczas spotkania z tym owadem warto zachować spokój i powstrzymać się od ucieczki. Aby natomiast zapobiegać potencjalnemu ugryzieniu przez szerszenia, warto pamiętać o zakrytym ubiorze, gdy wybiera się na spacer po terenach zielonych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *