Fałszowanie miodu. Jak to rozpoznać?

Fałszowanie miodu. Jak to rozpoznać?

Prawdziwy miód to dobrodziejstwo natury. Kupując słoik płynnego złota, chcemy otrzymywać produkt, który jest nie tylko pyszny, ale też wypełniony prozdrowotnymi składnikami. Słodki specjał słynie z wartości odżywczych. Niestety, na rynku nie brakuje miodów kombinowanych – nie każdy sprzedawca jest uczciwy. Jak i gdzie bezpiecznie nabywać pszczele produkty, które mają wysoką jakość? Po czym poznać, że miód jest prawdziwy?

W jaki sposób fałszowane są miody?

Nierzetelni sprzedawcy używają różnych metod, żeby osiągnąć większy zysk na produktach o obniżonej jakości. Jednym ze sposobów kombinowania przy miodzie jest podawanie pszczołom dodatkowych substancji jak syropy cukrowe np. syrop glukozowo-fruktozowy, melasa, czy ciasto cukrowe. Dzięki tym działaniom można przyspieszyć produkcję, pozyskać więcej miodu, ale jego wartość nie odpowiada naturalnemu specjałowi. Zdarza się również, że gotowy pszczeli przysmak jest mieszany z syropami i barwnikiem.
Znane są też praktyki dotyczące przegrzewania miodu w celu ułatwienia prac przy jego rozlewaniu. Czasem niegodni zaufania pszczelarze chcą trafić w oczekiwania klientów poszukujących produktu w formie ciekłej i również podwyższają temperaturę, by uzyskać płynny miód. Niestety takie zabiegi sprawiają, że traci on wartości odżywcze.

Czy istnieją domowe sposoby, by rozpoznać fałszowany miód?

Przebiegłość osób dopuszczających się fałszowania miodu sprawia, że trudno jest w warunkach domowych rozpoznać podrobiony produkt. Najlepiej dokonywać zakupu ze sprawdzonego źródła. Nie szukać podejrzanych promocji i dużych obniżek cenowych w miejscach, które nie cieszą się renomą. Można też kierować się poleceniami osób, które mają wiedzę w tej dziedzinie.
Kupując miód, trzeba mieć świadomość tego, że prawdziwy, naturalny specjał krystalizuje się w ciągu kilku dni – paru tygodni. Wyjątek stanowią niektóre gatunki, jak np. miód akacjowy, który może krystalizować nawet do roku.

Koneserzy miodu poznają, że jest on prawdziwy po smaku i aromacie. Na powierzchni naturalnego produktu tworzy się delikatna biała warstwa przypominająca kożuszek. Rozpuszczanie miodu w zimnej wodzie jest nierównomierne, niepełnowartościowy produkt rozpuszcza się szybciej – tak jak cukier. Testem dla miodu może być też rozlewanie jego płynnej formy łyżeczką – niefałszowany produkt będzie spływał nieprzerwaną nitką, tworząc stożek, natomiast produkt miodopodobny będzie się urywał i rozleje się na talerzyku.

Warto wiedzieć, że w Polsce odpowiednie instytucje prowadzą nadzór nad jakością miodu. Osoby, które zajmują się jego produkcją i sprzedażą, mogą spodziewać się kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a także Inspektoratu Weterynaryjnego. Chcąc sprzedawać miód, należy dopełnić obowiązków, które polegają na m.in. rejestracji sprzedaży bezpośredniej u powiatowego lekarza weterynarii i wyrobieniu numeru, który umieszcza się na etykietach produktu. Żeby móc otrzymać stosowną zgodę, trzeba przedstawić plany procesów technologicznych przy pozyskiwaniu danego produktu oraz opisy urządzeń i pomieszczeń wykorzystanych podczas wspomnianych prac.

Profesjonalne metody badania miodu

Próbki miodu poddawane są profesjonalnym badaniom, które pozwalają ocenić ich parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne. W laboratoriach przeprowadzane są testy, podczas których sprawdza się m.in. zawartość wody i substancji nierozpuszczalnych w wodzie. Badana jest także zawartość fruktozy, glukozy i sacharozy. Mierzone są też wolne kwasy. Dokonywana je analiza pyłkowa miodu, a także określa się HMF, czyli stopień obecności hydroksymetylofurfuralu, którego zawyżony poziom wykazuje na przegrzanie miodu. Podczas wieloetapowych testów wykrywane są obce substancje i zanieczyszczenia.

Miody importowane

Termin „Mieszanka miodów z UE i spoza UE” może sygnalizować, że produkt zawiera mniej wartościowy produkt, łączony z substancjami słodzącymi, miodopodobnymi lub jego substytuty. Często takie pseudomiody sprowadzane są z Chin, które znane są z produkcji miodu niskiej jakości, który jest dopełniany syropami cukrowymi. Dlatego warto wspierać lokalnych producentów i wybierać produkty regionalne ze sprawdzonych źródeł. Konsumenci powinni również zwracać uwagę na informacje na etykiecie. Zgłaszanie podejrzeń o fałszerstwa może pomóc poprawić jakość towarów na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *