Domowy balsam do ust z miodem

Domowy balsam do ust z miodem

Od wieków miód znany jest nie tylko ze swojego pysznego smaku, zdrowotnych właściwości, ale również z tego, że znajduje zastosowanie w zabiegach pomagających zatroszczyć się o urodę. Jego spożywanie oczywiście dostarcza cennych składników odżywczych, a tym samym pozwala zachować witalność, zadbać od wewnątrz o kondycję skóry, czy włosów, ale rozmaite maseczki, kremy z dodatkiem pszczelich produktów również sprawdzają się w pielęgnacji ciała. Dowiedz się, jak zrobić domowy balsam do ust z miodem i dlaczego nie warto go zastępować sklepowymi specyfikami.

Jaki balsam do ust polecacie?

Przeglądając fora kosmetyczne, można natknąć się na pytanie o to, jaki balsam polecacie do ust, by pozbyć się spierzchnięć, wygładzić i nawilżyć powierzchnię warg. Wiele osób podpowiada babciną metodę, czyli użycie miodu. Wystarczy nałożyć jego grubą warstwę i po 10 minutach zlizać, by cieszyć się natychmiastowym efektem. Do tego typu zabiegu nadaje się zarówno świeży lejący się miód, jak i skrystalizowany produkt, który można potraktować również jako peeling i nim się rozpuści, delikatnie pocierać nim usta. Czynność ta pozwoli złuszczyć stary naskórek i wygładzić powierzchnię warg, a wnikające z miodu składniki, odżywią tkanki, by stały się jędrne i ładnie wyglądały.

Dlaczego warto używać balsam do ust z miodem?

Miód zasila kuchenne artykuły niemal w każdym domu, a jeśli go nie masz, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości produkt ze sprawdzonej pasieki. Nie poleca się kupowania sklepowych, marketowych mieszanek z niepewnych źródeł, a tym bardziej miodu sztucznego, który nie ma żadnych właściwości odżywczych. Prawdziwy, dobre słodziwo obfituje w witaminy i aminokwasy, które pomagają zmiękczyć naskórek, uelastycznić go i odżywić. Dzięki właściwościom antyseptycznym miód chroni przed opryszczką. Naturalny, pozbawiony sztucznych komponentów kosmetyk jest bezpieczny dla osób, które nie są uczulone na produkty pochodzenia pszczelego.
Nie warto przepłacać za sklepowe balsamy, gdy ten w eco formie dostępny jest w czystej postaci, ma pewny skład i potwierdzone działanie latami stosowania przez kolejne pokolenia. Już Kleopatra korzystała z dobrodziejstw miodu. Kupując w drogeriach szminki miodowe, nie mamy pewności, jaki rodzaj miodu został użyty do ich wykonania, bardzo często zasilane są dodatkowymi, sztucznymi, chemicznymi dodatkami. Domowe balsamy są tańsze niż te oferowane w sprzedaży. Można je dowolnie urozmaicać rozmaitymi komponentami.

Jak zrobić balsam do ust z miodem?

Użycie miodu bezpośrednio ze słoika to najszybszy i najprostszy sposób, by nawilżyć wargi, ale warto zrobić swój własny balsam do ust z woskiem pszczelim i miodem, który można umieścić w specjalnym pojemniczku, by móc go mieć zawsze przy sobie.
Żeby stworzyć kosmetyk, należy przygotować:

  • 5 g wosku pszczelego,
  • 10 g miodu,
  • 15 g oleju migdałowego
  • mały, zamykany pojemniczek do przechowywania balsamu.

Przed przystąpieniem do przygotowywania kosmetyku, należy wyparzyć przedmioty, które będą używane – łyżeczkę, miarkę, miseczkę, słoiczek. Następnie odważyć potrzebną ilość produktów. Wszystkie je umieścić w małej misce, którą wstawia się do większego rondelka do kąpieli wodnej. Podczas podgrzewania, gdy zaczną się rozpuszczać, wymieszać je dokładnie i odstawić do ostygnięcia. Co jakiś czas należy całość przemieszać, by uzyskać jednorodną masę. Po wystudzeniu specyfik przenosimy do pojemniczka i wstawiamy do lodówki na 12 godzin, po tym czasie jest gotowy do użycia. Dzięki dodatkowi oleju migdałowego balsam ma ładny zapach. Składnik wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, zwalcza stany zapalne i przyspiesza regenerację. Balsam do ust z woskiem pszczelim łagodzi i nawilża.

Balsam do ust z masłem shea i miodem

Samodzielnie można również przyrządzić balsam do ust z masłem shea. Jest to olej roślinny o bogatych właściwościach kosmetycznych. Pozyskiwany jest z nasion afrykańskiego drzewa Masłosz Parka. Do przygotowania kosmetyków najlepiej jest używać masła i oleju nierafinowanego, ponieważ nie traci on podczas oczyszczania cennych składników. Tego typu substancje zachowują naturalny kolor oraz zapach, który można urozmaicić, dodając kilka kropli olejków eterycznych. Balsam do ust z masłem shea przygotowuje się tak samo, jak poprzedni kosmetyk, tylko zamiast oleju migdałowego dodaje się 5 g masła shea i 10 g oleju kokosowego, który dodatkowo odżywi i poprawi elastyczność naskórka.
Można również przygotować balsam do ust bez wosku, alternatywą dla tego produktu jest kandelia uzyskiwana z młodych liści wilczomleczu.

Balsam do ust z miodem można wzbogacać o wiele różnych dodatków, jak np. olejek malinowy, olej z awokado, masło kakaowe, witaminy A i E, czy nadający delikatnego marchewkowego koloru olej z rokietnika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *