Nalewka z kitu pszczelego, propolisu. Właściwości i zastosowanie

Propolis, zwany również kitem pszczelim, jest produktem uzyskiwanym przez pszczoły z żywicy drzewnej. To niezwykłe tworzywo, które owady wykorzystują do budowy i utrzymania swojego ula, słynie z niesamowitych właściwości zdrowotnych. Choć propolis może być spożywany na różne sposoby, to właśnie nalewka z kitu pszczelego jest uważana za jedną z najskuteczniejszych i najlepiej przyswajalnych form tego cennego produktu. Sprawdź, jakie ma właściwości, w jaki sposób ją dawkować, na co pomaga i poznaj przepis na ten wyjątkowy środek.

Kit pszczeli nalewka na spirytusie

Dlaczego warto spożywać propolis w formie nalewki? Spirytus rozpuszcza i wzmacnia wchłanianie substancji odżywczych z kitu pszczelego. Dzięki temu są lepiej przyswajane przez organizm. Dodatkowo alkohol ma właściwości konserwujące, co wpływa na trwałość produktu, który tak przyrządzony nie traci swoich wartości. Propolis w formie nalewki jest wygodny do użycia.

Nalewka z kitu pszczelego – właściwości

W składzie propolisu zawarte są naturalne związki, takie jak m.in. flawonoidy, fenole, kwasy organiczne i wiele innych substancji bioaktywnych. Dlatego też nalewka z kitu pszczelego właściwości prozdrowotnych ma od groma m.in. wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Flawonoidy, kwas ferulowy i kawowy są pomocne w zwalczaniu rozmaitych patogenów.
Nalewka z propolisu to środek wspomagający układ immunologiczny w walce z infekcjami. Jej składniki przyczyniają się do niwelowania stanów zapalnych, wzmacniają organizm i wpływają na jego regenerację. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym propolisu łagodzone są skutki stresu oksydacyjnego – antyoksydanty neutralizują wolne rodniki i chronią komórki przed starzeniem się i uszkodzeniami.

Nalewka z kitu pszczelego dawkowanie

Nalewka z kitu pszczelego dawkowanie

Nalewka z kitu pszczelego na spirytusie powinna być przyjmowana po rozcieńczeniu. W tym celu należy rozpuścić 15-20 kropli na łyżce z wodą, sokiem lub cukrem albo miodem i spożywać taką dawkę dwa razy dziennie w formie profilaktyki. Można zwiększyć częstotliwość zażywania do trzech razy w przypadku infekcji. Inną opcją jest też przyrządzenie herbaty z rumianku w 200 ml szklance i po przestudzeniu dolanie do niej 40 kropelek nalewki. Kolejną propozycją jest mieszanka do płukania gardła – można ją zrobić wlewając 50 kropli do 250 ml wody. Jeszcze jednym sposobem na to, jak stosować nalewkę z propolisu, jest przygotowanie inhalacji – w tym celu do miseczki z gorącą, parującą wodą, trzeba dodać 40 kropli, nakryć głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychać unoszące się aromaty.
Nalewki kitu z pszczelego nie powinny przyjmować osoby, które są uczulone na produkty pszczele. Również mogą wystąpić reakcja krzyżowa z pyłkami niektórych gatunków drzew, dlatego produkt zaleca się stosować rozważnie, zaczynając od próby uczuleniowej, czyli wtarcia odrobiny propolisu w skórę na zgięciu łokcia.

Nalewka propolisowa zastosowanie

Nalewka z kitu pszczelego to doskonały środek na przeziębienie. Łagodzi ból gardła, pomaga zwalczyć infekcje dróg oddechowych, niweluje objawy grypopodobne. To skuteczne antidotum na różnego rodzaju bakterie, wirusy i grzyby. Zawarte w propolisie substancje wspomagają w walce ze stanami chorobowymi. Dzięki właściwościom immunomodelującym specyfik wspiera odporność, dzięki temu lista tego, na co pomaga nalewka z propolisu, jest długa. Środek polecany jest przy leczeniu stanów zapalnych również w przypadku aft, pleśniawek czy przy zapaleniu dziąseł. Produkty z propolisem wykazują pozytywny wpływ na układ krwionośny i serce m.in. wyrównują ciśnienie tętnicze krwi i wzmacniają naczynia włosowate, przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów. Również mogą przynosić ulgę osobom zmagającym się z dolegliwościami żołądkowymi i problemami jelitowymi. W przypadku poważniejszych schorzeń przyjmowanie tego typu produktu należy skonsultować z lekarzem.

Nalewka z propolisu pomaga także w regeneracji urazów kostnych i w zwalczaniu bólu stawów. Zażywanie specyfiku ma korzystny wpływ na powstawanie włókien kolagenowych, co jest ważne w przypadku tkanki kostnej i chrzęstnej, również dobrze działa w odnowie tkanki zębowej.
Wśród możliwości stosowania nalewki z kitu pszczelego wymienia się także problemy skórne – zarówno trądzik, jak i skaleczenia, otarcia, czy drobne rany. Zawarte w propolisie substancje wykazują działanie regenerujące, łagodzą stany zapalne skóry i przyspieszają proces gojenia.

Jak zrobić nalewkę z kitu pszczelego?

Proces wytwarzania nalewki polega na maceracji propolisu w alkoholu, co pozwala na ekstrakcję i zachowanie jego cennych składników. Dzięki temu możemy cieszyć się pełnym spektrum właściwości leczniczych, jakie kit pszczeli posiada. Przepis na nalewkę propolisową nie jest skomplikowany.
Żeby przygotować mieszankę, trzeba się zaopatrzyć w 50 g propolisu, 350 ml spirytusu i 150 ml letniej wody, który ma minimum 70% alkoholu, czyste wyparzone szklane zamykane naczynie, drobne sitko, filtr do kawy lub gazę oraz ciemną, szklaną butelkę. Granulki kitu się rozdrabnia, by otrzymać proszek, który następnie zalewa się spirytusem i wodą. Tak powstałą mieszankę zamyka się w szczelnym naczyniu i umieszcza w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu na około 2-3 tygodnie. Trzeba pamiętać o tym, by codziennie mieszać ciecz. Po upływie wymaganego czasu nalewka musi być przefiltrowana i przelana do ciemnej, szklanej, zamykanej butelki, z której będzie codziennie dawkowana w postaci kropli. Jest to wartościowy środek wspomagający zdrowie, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego specyfiku, należy skonsultować swój przypadek z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *