Mydła naturalne – odkryj różnorodność w codziennej pielęgnacji

Mydła naturalne – odkryj różnorodność w codziennej pielęgnacji

Coraz więcej osób zwraca uwagę na naturalny, prosty skład środków kosmetycznych. Produkty wolne od sztucznych substancji są przyjazne dla ciała i wspierają codzienną pielęgnację. Mydło jest jednym z kosmetyków używanych codziennie, dlatego warto przyjrzeć się temu, jakie składniki zawiera i jakie ma właściwości, by dobrać odpowiedni rodzaj do potrzeb swojej skóry. Przeczytaj artykuł, by poznać typy mydeł naturalnych i potrafić dopasować najlepszy wariant dla siebie.

Podstawowy podział mydeł naturalnych

Podstawowy podział na mydła naturalne wyróżnia mydła potasowe, które są tworzone przy użyciu wodorotlenku potasu i sodowe powstające z wodorotlenku sodu. Różnią się stopniem twardości – pierwsze z nich są bardziej miękkie, często można je kupić w formie płynnej i mają niższe pH, przez co są neutralne. Jedne i drugie mogą występować w różnych wersjach wspomagane przez dodatkowe składniki, jakimi są m.in. cenne dla naszego zdrowia oleje pozyskiwane z roślin.

Mydło Aleppo – słynny syryjski kosmetyk

Nazwa mydła pochodzi od miejscowości w Syrii, w której wytwarzane jest od wieków. Wynalezione zostało przez Fenicjan i uważane jest za jeden z pierwszych środków służących do mycia ciała. Do jego produkcji, która się odbywa ręcznie, wykorzystuje się oliwę z oliwek i olej laurowy. Tego typu zestawienie składników doskonale sprawdza się w oczyszczaniu skóry i zwalczaniu jej problemów, a przy tym wykazuje działanie nawilżające, dlatego polecane jest do wszystkich typów cery.

Mydło Marsylskie – delikatne i skuteczne

Pochodzący z francuskiej Marsylii kosmetyk ma naturalny delikatny skład, dzięki czemu mogą go używać również osoby cierpiące na alergie i małe dzieci. Jest odpowiedni do pielęgnacji wrażliwej skóry. Mydło marsylskie zawiera minimum 72% olejów roślinnych. Wytwarzane jest według tradycyjnej receptury. Pierwsze tego typu specyfiki pojawiły się w 1370 roku. Początkowo składały się z oliwy z oliwek, sody i wody. W późniejszym czasie zaczęto włączać również inne oleje m.in. kokosowy i palmowy. Nie tylko delikatnie nawilża i pomaga odkazić skórę również tę problematyczną, ale też bywa dodawane do prania, dobrze usuwa tłuszczu, jest również składnikiem uniwersalnych środków do sprzątania.

Mydło Szare – kultowy środek o wszechstronnym działaniu

Jest antybakteryjne, przeciwgrzybicze i hipoalergiczne – mydło szare dostępne na polskim rynku jest od 1918 roku i wciąż cieszy się dużą popularnością. Początkowo tworzone było z tłuszczów zwierzęcych, obecnie jego bazę stanowią oleje roślinne. Ma prosty skład, robione jest z mieszaniny soli potasowych i kwasów tłuszczowych. Bywa dodawana do niego gliceryna, chlorek sodu i kwas cytrynowy. Jest to produkt bezwonny o szerokim zastosowaniu. Ma właściwości detoksykujące, doskonale czyści skórę, więc używane jest przez osoby mające problemy z trądzikiem, podrażnieniami i infekcjami skórnymi. Poza pielęgnacją ciała stosowane może być jako preparat do prania tkanin i czyszczenia domu.

Mydło Czarne – Sposób na gładką cerę

Mydło Czarne – Sposób na gładką cerę

Wśród mydeł naturalnych warto wymienić również mydło czarne pochodzące z krajów afrykańskich. Kosmetyk, który zdobywa coraz większą popularność na naszym rynku, swoją ciemną barwę zawdzięcza paście z czarnych oliwek. Jest plastyczne i miękkie w dotyku, dobrze się pieni. Przeznaczone jest do każdego rodzaju cery, szczególnie tłustej. Sprawdza się w przypadku nadprodukcji sebum – ogranicza świecenie się twarzy, minimalizuje łojotok, zwalcza stan zapalny i różnego rodzaju wykwity. Jest przydatne, gdy trzeba ukoić podrażnienia. Również może być stosowane jako środek pomocy w leczeniu łupieżu.

Mydło siarkowe dla problematycznej skóry

Mydło siarkowe już w czasach starożytnych znajdowało uznanie ze względu na przeciwzapalne i kojące zastosowanie w przypadku chorób skórnych. Siarka, rozszerzając naczynia włosowate, przyczynia się do regeneracji naskórka. Pierwiastek wykorzystywany jest do wspomagania leczenia m.in. trądziku, egzemy, łuszczycy, chorób skóry głowy, czy atopowego zapalenia skóry. Kosmetyk łagodzi stany zapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza pory i zmniejsza ich widoczność. Ma właściwości ściągające, przygotowuje cerę do dalszej pielęgnacji i nawilżenia, może lekko wysuszać naskórek.

Mydło węglowe – intensywna siła oczyszczenia

Mydło z węglem to kolejny przykład naturalnego kosmetyku, który pomaga dbać o cerę z problemami. Oczyszcza dogłębnie zaskórniki i stabilizuje wydzielanie sebum. Pierwiastek używany jest w zabiegach pielęgnacyjnych ze względu na swoje detoksykujące działanie. Węgiel wnika głęboko w pory, oczyszczając je, pozostawia gładką, przyjemną w dotyku skórę. Jego zaletą jest również to, że odkaża podrażniony naskórek i przyspiesza gojenie się ran. Ze względu na silne działanie, używanie mydła powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Nie jest to specyfik do codziennej pielęgnacji, a raczej do zadań specjalnych.

Mydło borowinowe – regenerująca kąpiel w minerałach

Borowina to rodzaj torfu, który słynie z tego, że jest wykorzystywany do kąpieli leczniczych w uzdrowiskach. Zawiera wiele cennych składników aktywnych, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Minerały o odżywczych właściwościach pomagają pielęgnować skórę. Mydło borowinowe można wykorzystać, by dbać o całe ciało. Działa oczyszczająco, łagodzi podrażnienia, pomaga utrzymać prawidłową warstwę lipidową. Kompleks składników wpływa także uelastyczniająco na skórę i poprawia jej jędrność. Kąpiele borowinowe są przydatne w zwalczaniu cellulitu.

Mydło dziegciowe na problemy skórne

Dziegieć pozyskiwany jest z drewna oraz kory brzozy wykorzystywany jest do tworzenia dermokosmetyków w tym mydeł, które są antyseptyczne i bakteriobójcze. Substancja w wielu miejscach w Polsce wytwarzana jest wciąż w tradycyjny sposób. Specyfiki stworzone na jego bazie sprawdzają się w przypadku takich dolegliwości jak m.in. łuszczyca, łupież, łojotok, czy trądzik. Poza właściwościami odkażającymi mydło działa także zmiękczająco na zrogowaciały naskórek, wygładza skórę i wykazuje też delikatnie znieczulające działanie, co jest szczególnie przydatne przy problematycznej skórze.

Duży wybór mydeł naturalnych sprawia, że każdy może znaleźć odpowiedni wariant dla siebie. Podstawowe rodzaje bywają też wzbogacane o dodatkowe składniki, by jeszcze lepiej pielęgnować ciało, a przy tym pieścić zmysły, pozostawiając przyjemny zapach. Zakup środków wolnych od sztucznych komponentów to ekologiczny wybór, który nie tylko pomaga poprawić kondycję skóry, ale jest też korzystny dla środowiska.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *