Miodki dla gości weselnych

Miodki dla gości weselnych

Wesele i ślub mają być jednymi z najważniejszych puntów w każdym związku. Oczywiście nie są konieczne do tego, by żyć ze sobą w radości i szczęściu, jednak wiele par nadal uważa je za symbol i przypieczętowanie swoich uczuć. Siłą rzecz jest to dzień ważny także dla najbliższych pary młodej – rodziny, przyjaciół, gości weselnych.

Prezenty dla gości weselnych? Miód!

Wedle tradycji gości weselni wręczają parze młodej rzeczowy bądź finansowy podarunek. Ten zwyczaj działa jednak w dwie strony i chociaż nie jest jeszcze bardzo powszechny, to na pewno coraz częstszy. Jest nim mianowicie wręczenie prezentu dla gości weselnych przez parę młodą. Ma to symbolizować podziękowanie za wizytę i może mieć najróżniejszy charaktery. Kiedyś para młoda dziękowała wychodzącym gościom, wręczając placki weselne. Nadal jest to zwyczaj kultywowany przez wiele par, ma też zresztą szerszą symbolikę. Placek weselny czy też kołacz rozdawany i wręczany jest tradycyjnie od wieków, zarówno gościom opuszczającym wesele, jak i po prostu bliskim, przyjaciołom i sąsiadom, nawet jeśli w weselu nie uczestniczyli.
Co może być prezentem dla gości weselnych? To zależy od pary młodej, jej środków finansowych, a także wyobraźni i charakteru. Wręczane bywają upominki wykonane własnoręcznie przez parę młodą, jak np. kartki okolicznościowe, mogą to być małe upominki z gatunku rękodzieła i rzemiosła ludowego, mogą być słodycze, magnesy na lodówkę, a nawet kieliszki z grawerem czy butelki wina. Każdy prezent, okazujący uczucia „młodych” jest dobry, my jednak oczywiście polecamy miodki weselne. Dlaczego?

Miód weselny – co symbolizuje?

Miód to przecież dobrobyt i szczęście. O krainie miodem i mlekiem płynącej mówi się, podkreślając jej zamożność, ale także i spokój. Miodowy miesiąc ma być tym szczęśliwym, spędzonym na radości z bycia razem, jest także używany jako synonim czasu bez zmartwień. Tradycyjnie zresztą także w czasie miesiąca miodowego odwiedzano rodzinę, która nie była na weselu. Dodatkowo miód się nie psuje, zachowuje swoje właściwości prozdrowotne i słodycz nie tyle przez lata, ile przez całe wieki. Weźmy te wszystkie znaczenia, połączmy w jedno i mamy idealne skojarzenie z czymś, co mogą mieć przed sobą młodzi małżonkowie i czego chcieliby życzyć bliskim.

Słoiczki z miodem na wesele

Z tego powodu wśród podziękowań dla gości weselnych słoiczki z miodem są naprawdę popularne. Nie musi go być dużo – wystarczy 100 czy 50 g. Miód weselny powinien być dodatkowo ozdobiony nalepką z jakąś sentencją lub przypomnieniem okazji, z jakiej został wręczony. Może to być oczywiście także grawer. Z uwagi na tradycyjne znaczenie miodu słoiczki weselne zwykło się też dekorować w sposób rustykalny, czyli np. zakrywać wieczko kawałkiem jutowej, lnianej bądź bawełnianej szmatki, przewiązanej sznureczkiem. Naturalne materiały są tutaj mocno wskazane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *