Alergia na miód

Alergia na miód

Jest pyszny i słynie ze zdrowotnych właściwości odżywczych – miód to znany od wieków specjał, który chętnie wykorzystujemy w kuchni. Można go spożywać na wiele rozmaitych sposobów, dosładzać napoje, jeść na kanapkach, używać jako składnik dań. Cenimy jego bogaty skład, dzięki któremu tak dobrze działa na organizm. Jednak nie każdy może cieszyć się jego walorami. U niektórych osób ten słodki pszczeli przysmak może wywołać reakcje uczuleniowe. Choć alergia na miód u dorosłych czy dzieci występuje bardzo rzadko, warto wiedzieć, jakie są jej objawy.

Jak często występuje alergia na miód?

Uczulenie na miód występuje rzadko, na co wskazują badania przeprowadzone przez tureckich lekarzy Karakaya i Kalyoncu. Zebrane przez nich dane, wykazały, że żaden z testowanych 4331 zdrowych studentów nie był uczulony na miód, co potwierdza, że alergie na miód są rzadkie w zdrowej populacji. Natomiast wśród przebadanych 3810 pacjentów z chorobami dróg oddechowych, w tym alergicznymi, odsetek uczulonych na miód wynosił 0,18%, co oznacza, że występowały tam pojedyncze przypadki alergii. Nieco więcej uczuleń, choć wciąż niewiele, występuje w grupie osób mających alergię pokarmowe, co obrazują dane zebrane przez Hofera i Wüthricha – spośród 175 pacjentów z alergiami pokarmowymi, odsetek uczulonych na miód wynosił 2,29%.

Miód uczulenie – przyczyny

Alergia na miód zazwyczaj nie pojawia się samoistnie, a towarzyszy innym schorzeniom jak wspomniane wyżej choroby dróg oddechowych, czy alergie pokarmowe m.in. na jabłka, seler, orzechy. Miód może mieć w składzie rozmaite alergeny, które pochodzą z pyłków kwiatów, roślin, może w nim się znaleźć również białko pszczele i fragmenty pszczelich odwłoków. Są to alergeny mogące wywoływać reakcje uczuleniowe u niektórych osób. Miód jest komponentem różnych produktów spożywczych, kosmetycznych i leczniczych, które również mogą przyczynić się do wywołania alergii.

Alergia na miód objawy

U osób, które są uczulone na miód, mogą wystąpić objawy o różnym stopniu nasilenia, które najczęściej związane są z problemami dermatologicznymi lub pokarmowymi. W najbardziej zaostrzonej formie nietolerancji może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu. Jednak tego typu reakcja występuje niezwykle rzadko.
Alergia na miód obejmuje:

  • objawy skórne: świąd, pokrzywkę, zaczerwienienie, obrzęk ust i warg,
  • swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu oraz ich obrzęk,
  • przekrwienie nosa, wodnisty katar, kichanie,
  • problemy z układem oddechowym, puchnięcie języka i gardła, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, skurcze oskrzeli,
  • reakcje ze strony układu pokarmowego: problemy gastryczne, bóle brzucha, biegunkę, wymioty,
  • w skrajnych przypadkach utratę przytomności, zapaść.

Uczulenie na miód u dzieci

Dzieciom poniżej 12 miesięcy życia nie powinno podawać się miodu, co nie jest związane z alergią, a możliwością wystąpienia w produkcie bakterii wytwarzającej jad kiełbasiany, czyli Clostridium botulinum. Istotne jest, że nie niszczy jej nawet obróbka termiczna, dlatego niewskazana jest jakakolwiek forma pożywienia z miodem.
W różnych źródłach można znaleźć odmienne zalecenia dotyczącego rozpoczęcia wprowadzania miodu do diety maluchów. Część z nich podaje jako bezpieczny termin 1 rok życia, inne radzą wstrzymać się do ukończenia przez dziecko 2 lub 3 lat. Związane jest to z ewentualnym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych. Przy pierwszym podaniu należy ograniczyć się do niewielkiej ilości produktu i obserwować zachowanie organizmu małego człowieka. Uczulenie na miód u dzieci może objawiać się w podobny sposób jak alergia na miód u dorosłych. Choć rzadko dochodzi do reakcji alergicznych, należy mieć je na względzie.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy przerwać spożywanie miodu i unikać produktów, które go zawierają. Gdy dolegliwości są silne, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Źródło: https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/53-pasieka-6-2011/543-alergenne-oddzialywanie-miodu-na-organizm-czlowieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *